Tavana asılabilen obje: Ahşap çembere misine veya iple takılan 8 adet semazen, ortada Mevlana'nın oturan tipik hali, onun altında da minik semazen. Hepsi ahşap malzemeden yapılmıştır. Tavanda Motor veya Mp3 müzik kutusuna asılmışlardır. Motor kutusu içinde; objeyi çeviren redüktörlü motor, Mp3 Müzik Çalar, Hafıza Kartına yüklenmiş mevlevi müzik vardır.

Ayrıca motor ve Mp3'ün şarj edilmesi; tavandan döşenen elektrik kablosu ile sağlanmıştır. Elektrik kablosu ucuna 12 volt akımı sağlayan Adaptör takılmıştır. Elektrik imkanı sağlandığı için, motor kutusu altına Led Işık verilerek obje dönerken ışığın yansıması ile hoş bir görsellik sağlanmıştır.Gündüz ve gece halleri ayrı bir görsellik veriyor. Prize takılan aparat, önündeki anahtar ile Müzik verilmesi kesilebiliyor, böylece sadece Semazenler dönüyor ve Led Işık yanıyor.

Bu objenin Elektrik kablosuz, sadece 1,5x2=3 volt piller ile de çalışan çeşid vardır. Bu halde Mp3 Müzik çalar, zamanı geldiğinde şarj edilecektir. Işık vermesi istenirse 9 volt yassı şarjlı pil kullanılarak Led Işık imkanı sağlanmaktadır.

Rüzgarla Sema, Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM tarafından yapılan yarışmada beğenilerek mağazalarında satılmak üzere sergilenmiştir.

    Özetle aynı görseli;
  1. * Tavandan elektirk kablosu ile tam fonksiyonel
  2. * Sadece 2 adet 1,5 volt pil ile ışıksız
  3. * 9 volt Şarjlı yassı pil ile ışıklı

üç ayrı tipte hazırlanabiliyor.

Rüzgarla Sema